En Ucuz Bilgisayar Nasıl Toplanır? (Haziran 2020)

11000 TL Gaming Desktop

Merhaba arkadaşlar. Bugünkü konumuzda en ucuz bilgisayar nasıl toplanır, bu konuyu işleyeceğiz. Malumunuz TL değer kaybedince fiyatlar da fırladı ve bu sebeple bu konu fazlasıyla merak ediliyor 🙂 Gelin o zaman bu konu üzerine biraz konuşalım;

Öncelikle bir bilgisayar 6 önemli parçadan oluşur; ana kart, RAM, işlemci, ekran kartı, bilgisayar kasası ve HDD&SSD. Bunlarda çok ufak detaylar var ama yazıyı olabildiğince basit tutmaya çalışacağım.

Anakart

Anakarta baktığınızda “Gigabyte A320M-S2H Socket AM4, DDR4 3200Mhz(O.C.), M.2, USB 3.1, HDMI, DVI, VGA mATX Anakart” gibi bir tanım göreceksiniz. Sırasıyla Socket AM4 tanımı anakartın uyumlu olduğu işlemciyi, DDR4 ve 3200Mhz(O.C.) ise desteklediği en yüksek RAM özelliklerini belirtir.

M.2 desteklenen en iyi SSD’yi, USB 3.1 anakart üzerindeki USB çıkış özelliğini, HDMI & DVI & VGA tanımları da anakartın görüntü iletim teknolojileri desteğini gösterir.

Siz zaten en ucuz bilgisayar niyetiyle temel seviye bir anakart alacağınız için Mhz’ i artırmadığınız sürece ana kartın 400 TL civarlarında kalması gerekmektedir.

RAM

RAM makinenin geçici işlem merkezidir. Bu sebeple kasma yaratmaması adına kaliteli tutmakta yarar vardır. Genellikle bir RAM’ de “Kingston DDR4 8GB 3200MHz HyperX Fury Bellek Ram” şeklinde bir tanımla karşılaşırsınız.

DDR4 teknolojisinde, şu anda toplanacak en ucuz bilgisayar için 8GB’ lık bir bellek yeterlidir. Ancak sizlere tavsiyem, eğer ana kartınız 3200 Mhz destekliyorsa 3200 Mhz’lik bir RAM alın, 1600 Mhz’lik önerirlerse elbette 100 TL daha ucuz olur ancak değmez. Hangi çağda yaşıyoruz 🙂

İşlemci

İşlemci, ekran kartıyla birlikte bir makinenin bel kemiğidir. Makinenizin kapasitesini çok iyi hesaplayıp, buna uygun bir ürün seçmelisiniz. Tanımınız da “AMD Ryzen ™ 3 1200 AF 12nm Yeni Versiyon 3.1GHz (Turbo 3.4GHz) 8MB AM4 İşlemci” şeklinde olacaktır.

Örnek verdiğim AMD Ryzen 3 1200 AF işlemci, GTX1650S ekran kartına muazzam uyum göstermektedir. Ancak GTX1660S kullanacaksanız, en azından AMD Ryzen 5 1600 AF işlemci almanız gerekecektir. Çünkü işlemcinin ekran kartını sürmesi denilen bir durum bulunmaktadır.

Ek olarak şunu da belirtmeyi gerekli görüyorum, son dönemde üretilen tüm işlemcilerin üzerinde dahili(on-board) ekran kartı bulunmaktadır. Son çıkan AMD işlemcilerde Vega Graphics 8 serisi dahili ekran kartı kullanılıyor. Yani, eğer amacınız oyun değilse, bir bilgisayara ekran kartı parası harcamamanız mümkün!

Ekran Kartı

Yine yukarda belirttiğim gibi, ekran kartı kullanmamanız mümkün! Ama aynı oranda kullanmanız da mümkün 🙂 Zira sizi üzmeyecek bir ekran kartı kullanmanız, zamane oyunlarının hepsini oynamanızı sağlayacaktır.

Bir ekran kartı tanımını “MSI GeForce GTX1650 Super VENTUS XS OC 4GB 128Bit GDDR6 Ekran Kartı” şeklinde görebilirsiniz. GDDR6 bellek tipi, 128 bit ise bellek veriyoludur. Ve her ikisi de ne kadar ileri seviyeyse o kadar iyidir. Yani 192 bit, 128 bitten; GDDR6, GDDR5’ten daha iyidir.

Bir ekran kartına, doğru toplanmış bir kasada, kasa fiyatının yaklaşık %40’ı harcanır. Çünkü performans için en önemli parçadır. Bahsettiğim ekran kartının da fiyatı 1500 TL civarıdır.

Bilgisayar Kasası

Bilgisayar kasası, tüm ekipmanları tozlardan korumak ama aynı zamanda da yeterli soğutmayı sağlamakla yükümlüdür. Bir bilgisayar kasasında en ucuz bilgisayar toplanma amacı varsa PSU yani güç ünitesinin dahili olmasına bakılmalıdır. Sizi en az 200-300 TL’ lik bir masraftan kurtarır.

“Dark Diamond PRO Mesh 500W 4x12cm RGB Fan, Full Akrilik Yan Panel” gibi bir tanımı olur. Eğer kasa tanımında Watt’lı bir ifade görüyorsanız güç kaynağı dahil demektir. 4x12cm de fan çaplarını gösterir ki, bu kasa gerçekten yeterli bir kasa olacaktır.

HDD&SSD

Arkadaşlar bu konuda bir çok yorum yapılabilir ama, aslında en ucuz olanı alacaksanız 256GB SSD tavsiye ederim. Normalde 1TB + 256GB M2 SSD tavsiye ediyorum ama bu tabi 700-800 TL ‘lere çıkıyor. Size tavsiye ettiğim tek başına 256GB SSD ise 300 TL civarlarında.

Sonsöz

Kısaca özetlemek gerekirse aslında en ucuz bilgisayar için yaklaşık şu paraları harcamalısınız;

  • Anakart (400 TL)
  • İşlemci (500 TL)
  • RAM (350 TL)
  • Ekran Kartı (1.500 TL) (Opsiyonel)
  • Bilgisayar Kasası (350 TL)
  • SSD Hafıza (300 TL)

Dolayısıyla 1.900 TL’ye ve opsiyonel olarak da 3.400 TL’ye güzel bir bilgisayar toplayabilirsiniz. Bu bilgisayar peki oyunlarda nasıl performans verir? Gelin Youtube üzerinden bakalım;

Yine de başka sorularınız için yorum üzerinden bana danışmanızı tavsiye ederim 🙂 Başka yazılarımı da okumak isterseniz, aşağıda bulabilirsiniz;

Herkese iyi ve sağlıklı günler dilerim.

Author: S.S.SEYMEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir