Avrupa’da nasıl iş bulunur? Neler yapmalıyım?

Merhabalar herkese. Bugün konumuz biraz farklı, Avrupa’da iş bulmak ile alakalı bilgi alışverişinde bulunacağız. 🙂 Avrupa’da nasıl iş bulunur diye mi düşünüyorsunuz? Öncelikle ben nasıl bulduysam, pek tabii ki siz de bulabilirsiniz. Ama dikkat edilmesi gereken şeyler var!

Sebebi her ne olursa olsun, kariyerinizin bir aşamasında Avrupa’da çalışmayı hedeflemeye başlamış olabilirsiniz. Ben yaklaşık 1.5 sene önce bunu hedeflemeye başladım. Bir sürü araştırma yaptım ve diyebilirim ki son 1.5 senede gerçekten her gün ortalama 1-1.5 saat ayırmışımdır bu konuya. 1 ay önce ise Hollanda’ya taşınarak hedefime ulaştım.

Peki nasıl? Yanlış yaptığım şeyler de oldu. Yaptığım yanlışlardan öğrendiğim şeyler de oldu. Sadece tecrübe ile öğrendiğim bir çok şey de oldu. İstediğim işe gelmem 1.5 sene sürmüş olabilir ancak bu arada bir sürü mülakata girdim, İK görevlileri, kariyer koçları ve CV uzmanlarıyla görüştüm ve çeşitli eğitimler aldım. Hepsi de sağ olsun bir şeyler kattı bu konudaki anlayışıma 🙂

Avrupa’da nasıl iş bulunur? -Yapılan Yanlışları Ortadan Kaldırarak…

Evet gördüğünüz gibi… İlk önerim “hep” yapılan yanlışları ortadan kaldırmak. Bir çok kişi size klasik yöntemlerden bahsediyor. Ancak, satır arasında bahsettikleri şeyler daha önemli. Bu konudaki örnekleri sizin için sıralayacak olursak;

 • CV’ nizin profesyonel bir elden geçmemiş veya güncellenmemiş olması

Belki de CV’ nize vermeniz gereken önemi vermiyorsunuz? Şahsi olarak bunun önemini öyle güzel anladım ki… Özgeçmişimi bir Amerikalı şirkete düzenlettikten sonra bu konu hakkındaki vizyonum değişti. Size CV’ min son 2 yıldaki değişimini göstersem hep beraber güleriz :))

Ama Amerikan şirketinin düzenlemesi de benim için yeterli olmadı. Çünkü Avrupa’da talep edilen CV, Amerika’da talep edilenlerden meğer çok farklıymış. Bunu fark etmemiz çok zaman aldı ve bize bir hayli zaman kaybettirdi.

Sonrasında ise, eşim ve benim bu konuya özel aldığımız eğitimler sayesinde ve Avrupa’da iş ararken edindiğim kendi tecrübelerimle birlikte, CV’ mi getirdiğimiz son hâlinde ise, artık başvuru dahi yapmıyorum. İşe alım ajansları kendileri benimle iletişime geçiyor. Çünkü değerimi tam olarak yansıtabilmeyi öğrendim gerçekten.

Ayrıca bu konuda, Hollanda’da kurduğumuz şirketimiz üzerinden hizmet vermeye hazırlanıyoruz. Bu sayede bizim kaybettiğimiz zamanı sizler de kaybetmek zorunda kalmayacaksınız. Çünkü biz bütün bilgi birikimimiz ve tecrübemizle sizin yanınızda olacağız. Açıkça söylemek gerekirse gerçekten burada olduğumuz için mutluyuz ve bizim gibi gerçekten bunu hedefleyen insanlar da hedefine ulaşsın ve mutlu olsun istiyoruz. Bizim Instagram sayfamız üzerinden takip edebilirsiniz.

 • Gerekli kriterlere sahip olmamak

Gerçekten konu bu da olabilir. Bu konuda başarılı olmak için bazı kriterlere sahip olmanız gerekiyor. Mesela yeni mezun olmanızda herhangi bir sakınca yok, ancak İngilizceniz de yoksa değerlendirilmeye alınmanız çok zorlaşır. İngilizceniz var ve herhangi bir aranan meslek dalında çalışmıyorsanız da aynı durum geçerli olabilir.

Tabi bu şu anlama gelmiyor: siz o zaman gelemezsiniz. Hayır, açıkçası şu anlama geliyor: sizin gerçekten doğru bir gidiş planlamasına ve zamana ihtiyacınız var. Hem kendinizi geliştirmek için, hem de CV’ nizi daha değerli hale getirmek için. Bu bir kaç önemli nokta birleşince, zaten firmaların dikkatini ilk bakışta çekmeye başlıyorsunuz.

Peki ya ruhsal olarak yapılan yanlışlar neler?

 • Birden çok hedef belirlenerek, enerjinin dağıtılması

Bu konuda belki ne anlatmaya çalıştığımı ilk etapta anlayamayabilirsiniz. Ama örnek olarak şöyle düşünün; bu işi başarıyla sonuca erdirmek için atıyorum mesela Hollanda için 1000 saatlik çalışma ve araştırma yapmanız gerekiyor. Ama aklınızda birden fazla ülke var; Hollanda mı olsun, Almanya mı olsun, yoksa herhangi bir AB ülkesi mi? Sonuç olarak ne oldu, 3’e bölündünüz. Artık 3000 saat harcadığınızda Hollanda için 1000 saatlik çalışma ve araştırmayı tamamlamış olacaksınız.

Size tavsiyem; kendinize bir ülke seçin ve onun şartlarını araştırın. Avrupa’ da iş bulmak istiyorum diye koyulan bir hedef mantıklı değildir. Çünkü AB olarak verilen bir vize yok. Yani AB’nin başkentine gidip ben Avrupa Birliği vizesi istiyorum diyemezsiniz. Ülkeler kendi vize sistemlerini kendi ihtiyaç ve yasalarına göre uyguluyorlar…

Bu arada söylediğim saatler veya vize bilgileri sizi korkutmasın. Çünkü ben bu saatleri zaten kendim harcadım ve öğrenilmesi gerekenlerin hepsini öğrendim. Size kalan tek şey bizimle iletişime geçmek olacak 🙂

 • Kendini motive etmek yerine bir de kendi hevesini kırmak

Genelde çoğu insanın bakış açısı kendi hevesini kıracak şekilde oluyor. Mesela ben şu an Hollanda’da çalışıyorum ve sen evde oturan bir yeni mezun elektrik mühendisi olabilirsin. İçinden benim 6 yıllık ve uluslararası işlerde çalışan bir mühendis olduğum için buraya gelebildiğimi düşünüyor da olabilirsin. Ama doğru değil…

Elbette katkısı var, ama bu düşünce tamamen seni stabil halde tutup, değişiklik yapmanı engelleyen bilinçaltının eseri 🙂 Ben buradayım çünkü ben bu konuya kendimi adadım. B, C ve D planlarım vardı buraya geliş ile alakalı.

Bu konuda kimsenin sizi desteklemeyeceğinin farkına varın. Siz kendinizi desteklemelisiniz! İyi yönlerinizi fark edip, bunları karşı tarafın gözüne sokmalısınız 🙂 Mülakat teknikleri ve bütün bunlar nasıl yapılır iyi bilince, karşınızdakini çaresiz bırakıyorsunuz. Nasıl İK teknikleri varsa, onlara karşı teknikler de var.

Avrupa’da nasıl iş bulunur? -Doğruları Yaparak…

Yapılan en genel yanlışlardan kurtulduğumuza göre, şimdi gelelim doğruları uygulamaya;

 • O kadar istekli olun ki adına “tutkulu” bile diyebilin

Etrafımda çok fazla insan görüyorum; evet ya Avrupa’ da çalışsak çok güzel olur diyen. Ya evet olursa güzel olur mantığıyla olmaz bu iş. Empati yapın biraz, karşınızdaki mülakata girdiğiniz İK grubuna sizin bu tavrınız yansıyor ve onlar da daha istekli birisiyle devam etmek istiyorlar.

Bir de olayın şu tarafı var; diyelim ki Belçika’ da bir işe başvuruyorsun, onlar da seni işe almak konusunda ilgili. Sorulardan birisi kesinlikle neden Belçika şeklinde oluyor. İK görevlisine Avrupa’ da yaşamak istiyorum derseniz geçmiş olsun. Çünkü adam sana neden “Belçika” diyor. Çünkü karşınızdaki Belçikalı, ülkesini seviyor ve ülkesine gelecek insanların da seven insanlar olmasını istiyor.

Ülkeyi, şehri, şirketi araştırmanız gerekiyor. Ben şu anki şirketimde işe girerken şirketimin gurur duyduğu ve mülakatlarda duymak istediği şey “Aile Şirketi” kavramıydı mesela. Hala daha yönetim kurulunun aynı aileden gelmesinden gurur duyuyorlar. Ben onlara mülakatta bu bilgi ile birlikte; “sizin “Aile Şirketi” olmanız beni etkiledi, ben aile şirketlerinde çalışmaktan çok keyif alırım çünkü vs. vs.” diye açıkladığım için iş teklifini mülakat gününde aldım.

 • Doğru sorular sormak gerekiyor

Avrupa’ya nasıl gidebilirim? Vize ile. Vizeyi nasıl alabilirim? İş kontratı ile. İş kontratını nereden bulabilirim, bana kim teklif edebilir? Cevap yok/Rastgele başvurular yapabilirsin.

| O zaman soruyu sorma şeklimizi değiştiriyoruz |

Son 2 senede hangi şirketler dışarıdan mühendis getirmiş? İş ajansları, mühendislik şirketleri ve kalbur üstü şirketler. Demek ki bizim diğerlerine başvuru yapmak ile zaman kaybetmemize gerek yok. Bu gibi kendinizce sorular sorarak sonuçlar çıkartabilir ve yolunuzu aydınlatabilirsiniz.

 • Kendinize hedef ülke seçin

Çünkü hepsi birbirinden farklı. Almanya B2 Almanca seviyesini önemsiyor, Hollanda getireceği adamın kendi elleriyle yaptığı iş tecrübesi olmasını önemsiyor, İngiltere mühendislerin standartlara bağlı kalarak iş yapmasını tercih ediyor vs. vs.

Almanya’da vizeler yüksek nitelikli göçmenler için çok kolay, Hollanda’da biraz daha zor, Fransa neredeyse dışardan işçi kabul etmiyor. Yani anlamışsınızdır demek istediğimi. Ülke çok şey değiştiriyor.

Herkesin düşündüğü bir ırkçılık konusudur gidiyor. Kimse size açık ve alenen bir şekilde ırkçılık yapamaz. Öyle güzel bir psikoloji ki zaten burada olmak, bence buraya geldikten sonra ırkçılık yapsalar da çok umurunuzda olmayacak 😁

Peki ya teknik olarak neler yapılmalı?

 • Başvurunuz tam olsun, istenen tüm evrakları gönderin

Yine diyebilirsiniz; e ben zaten CV’ mi paylaştım. İlk etapta yalnızca bunu yapmam gerekiyor diye düşünüyorum. Eğer öyleyse yanılıyorsunuz. Bir başvuru yaptığınızda; Profesyonel ellerle hazırlanmış bir CV ile beraber işe ve pozisyona özel hazırlanmış bir niyet mektubu(cover letter) ve profesyonel CV’ niz ile uyumlu bir LinkedIn profiliniz olması gerekmektedir.

İş başvurusunu yaparken, eğer ekler kısmına iki dosya ekleyebiliyorsanız CV’ nizi ve Cover Letter’ ınızı eklemeniz beklenmektedir. Eğer tek dosya ekleyebiliyorsanız da, sizin için başvuru sayfasında bir “Söylemek İstedikleriniz” kısmı bırakmışlardır.

Sanmayın ki o kısmı yanlışlıkla 5000 kelime sınırlı bırakıyorlar. Sizden onları ikna etmek için ne yazabilirseniz yazmanızı bekliyorlar. Hatta daha da artırıyorum, CV’ den önce orada yazdıklarınıza bakıyorlar 🙂 Başvurularda niyet mektubu olmaması, bir çok Avrupa ülkesi için direkt başvuruyu eleme sebebidir. Almanya’ da daha fazlasını bile isteyebiliyorlar; Diploma, referans mektubu gibi…

 • CV’ niz Avrupa standartlarına uygun olsun

Çünkü bir çok kişide görüyorum, çok güzel CV’ ler düzenlemişler ama Amerika tarzına uygun düzenlenmiş. Bazıları ise gerçekten Türkiye standartlarında kalmışlar.

Farkları örnek olarak verecek olursak, Amerika’ daki bir kuruluş sizden CV’ nizi istediğinde belki de 6-7 sayfalık bir doküman istiyor demektir. Ama Avrupa’da CV’ niz, eğer bir yönetici veya çok tecrübeli bir çalışan değilseniz 2 sayfayı aşmamalıdır. Veya örnek olarak, Amerika’da fotoğraf koyulmaz ama Avrupa’da istenir gibi 🙂

Yine bu konuda da başvurmak istediğiniz ülkenin standartlarını izleyin. Çünkü ufak tefek de olsa, yine farklılıklar olabiliyor. Bu konuda bilgili olan profesyonel kuruluşlardan en az bir kere hizmet almanızı tavsiye ederim. Bu hizmeti, kolayca anlaşabileceğiniz birinden almak isterseniz de, biz size yardımcı olabiliriz. Bu site üzerinden veya LinkedIn hesabım üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sonsöz

Beni normalde de takip edenler bilir, bu kısım konuyu toparlama yeridir 🙂 Ama burada yazılanlar da en az yukarıdakiler kadar önemlidir, dikkat!

 • Doğru siteler üzerinden iş ilanlarını kovalayın

Avrupa’da nasıl iş bulunur, hangi siteleri kullanmalıyım dediğiniz anda Türkiye’ deki sistem gibi düşünün. En çok kullanılan iş bulma sitesi kariyer.net ve bu sitenin bir uluslararası hali yok.

LinkedIn sitesinin neredeyse tüm ülkelerde geçerli bir platform olduğu söylenebilir ama geri kalanı için bu tam geçerli değil. O yüzden, ilgilendiğiniz ülke hangisi ise, o ülkede en geçerli siteleri bulmaya çalışın. Bunu yapabilmek için yerel dille Google’da arama yapmanız mantıklı olur.

Yine de, bu konunun daha çok başında da olabilirsiniz ve o yüzden aşağıda bir kaç uluslararası “Job Board” sitesini paylaşacağım sizlerle;

Bu sitelerin genelde tüm ülkelerde branşları var. Yani örneğin Hollanda’da iş arıyorsanız indeed.nl, monster.nl şeklinde yerel sitelerine girebilirsiniz.

 • Gelme şekli bakımından başkalarını taklit etmeye çalışmayın

Yurtdışına gelen her insan gerçekten kendi şekline uygun olarak geliyor. Master ile gelen var, iş teklifi ile gelen var, Ankara Anlaşması ile iş kurarak gelen var, aile birleşimi ile gelen var, gelir düzeyinin yüksek olduğunu göstererek gelenler var, mülk sahibi olarak gelenler var vs. örnekler çoğaltılabilir.

O yüzden, yurtdışına gelmenizin yolu, direkt olarak bir kişiyi taklit etmekten geçmiyor. Bu gibi büyük bir atılımda bir çok yol var ama önemli olan kendinize uygun olan yoldur. Yüksek lisans ile gelen birini taklit etmeyi istemeyebilirsiniz. Çünkü binlerce Euro harcamış olabilirler, gerçi burs almış ve bedavaya gelmiş de olabilirler. Bunlar hep kişiye özel 🙂 Siz şartları ve yapabileceklerinizi belirleyin, araştırmanızı ona göre yapın.

Peki burada sizin şanslı olduğunuz konu nedir?

Biz bunların hepsine, fazlasıyla süre harcadık ve Avrupa’da nasıl iş bulunur konusu ile alakalı tüm sorularınıza cevap verebilecek düzeydeyiz. Biz uğraşırken her şeyi sorabilmeyi bırak, para verip danışmanlık hizmeti alabileceğimiz birisi bile yoktu(bizden önce gelenlere teklif etmiştik). Ama siz sahipsiniz. Eğer 1.5 senenin 1 senesini araştırmaya harcadıysam, siz bize danışarak bu 1 seneyi atlamış olacaksınız 🙂

Sitelerimize ait domainlerimizi aldık, şirketimizi kurduk ve önce faaliyete geçtik. Şirketimizin fiyatlarını “Avrupa için CV ve Kariyer Danışmanlığı” yazımızda bulabilirsiniz. İnsanın bir şeyler yapmak istediğinde ona yardım edebilecek birilerinin olmasına ne kadar değer verdiğini biliyoruz ve biz de sizlerin hayatına değer katmaya ve hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenize yardımcı olmaya geliyoruz.

Umarım bu yazıyı okuyan herkesin hayalleri gerçeğe döner! 🙂

Yorumlarınızı aşağıda yazarsanız, bilgi paylaşımı adına herkese faydalı olacaktır lütfen çekinmeyiniz. Diğer yazılarıma da bakmak isterseniz beklerim 🙂 Aşağıda linklerini paylaşıyorum;

Herkese iyi ve sağlıklı günler dilerim.

Author: S.S.SEYMEN

7 thoughts on “Avrupa’da nasıl iş bulunur? Neler yapmalıyım?

 1. Serdar Bey bir kez daha çok başarılı ve faydalı bir çalışma olmuş.Yaptığınız işler harika.Başarılarınızın devamını dilerim

  1. Çok teşekkür ederim Cenk Bey, vaktim olduğunca herkese yardımcı olmaya çalışıyorum ve böyle yorumlar benim için çok değerli 🙂

   1. Serdar bey ile benim için mükemmel bir cv hazırlandı.Bu Cv ile yurtdışı yurtiçi yabancı firmalardan karşılık bulabileceğimi sanıyorum. İnternette hep aynı formatlar bulunmakta. Hani cv hazirlarsin da bazı şeyleri görüşmeye gittiğimde sorarlarsa belirtirim ,neresine yazabilirim ki denilen durumlar vardır ya şu anda cvimde öyle bir boşluk bulunmamakta 👍Bestincv ailesine çok teşekkür ederim.

 2. Sonuna kadar katıldığım bir yazı. Üniversite zamanlarımda gitmeyi çok istiyordum ama kararımı değiştiren güzel gelişmeler yaşadım. Şimdi yazıyı okuyunca bir ? Geldi kafama ve üfledim gitti 🙂 gitmek isteyenler muhakkak dikkate almalı bu düşünceleri/tecrübeleri.

 3. Gayet sade, anlaşılır ve faydalı bir yazı olmuş gerçekten. Okuduğum ilk yazınız bu. Aktif bir takipçinizim artık 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir