Bilgisayar Fiyatları Düşüyor! Alım Zamanı Değil! (10.2020)

Herkese merhabalar. Bu kez sizlerle bilgisayar fiyatları hakkında bilgiler paylaşmak istiyorum. Genellikle iletişim üzerinden bana ulaşanlar bu konuyu soruyorlar; indirim gelir mi? bilgisayar almanın zamanı mı? gibi… Bugün sizlere cevap veriyorum; bilgisayar fiyatları düşecek, alım zamanı değil!

Daha doğrusu, siz, aynı fiyatlara daha iyi bilgisayarlar alabileceksiniz. Çünkü Ekim, Kasım ve Aralık aylarında yeni RTX3000 serisi ekran kartları satışa sunuluyor. AMD’ nin yeni ekran kartları ise Ekim sonunda tanıtıma çıkacak. Piyasaya sürmeleri biraz daha sürecektir.

Ben kendim de şu an mikroçip üretim piyasasının içine dahil olduğum için, sizlerle ekstra bir bilgi paylaşabilirim. Mikroçip piyasasında Moore Kanunu denilen bir kavram bulunmaktadır. Bu kanunun söylediği şey, her iki senede bir mikroçiplerin bir önceki gelişimin iki katına ulaştığıdır ve 1960lardan beri gerçekten de mikroçip piyasası bu şekilde ilerlemiştir.

Yani kısacası, her çıkan ekran kartı ve işlemci ürün gamı, bir önceki serinin geldiği son noktanın iki katı ilerisine geçmektedir. Ekran kartlarının çıkış zamanlarına da bakarsanız; GTX980(2014), GTX1080(2016), RTX2080(2018) ve RTX3090(2020) sırasıyla piyasaya sürülmüştür.

Tabi bu arada siz oyun severlere şöyle bir bilgi de vermem gerekiyor. Teknolojide kat edilen iki katlık ilerleme, sizin FPS değerlerinize; düşük FPS alınan, yüksek kaliteli, oyunlarda iki kat olarak yansısa da, yüksek FPS alınan, nispeten düşük kaliteli, oyunlarda %30-%50 arası yansıyacaktır. Çünkü bir önceki ekran kartı modeli de bu oyunlardaki standart gereksinimleri fazlasıyla karşılıyor olacaktır.

Örnek karşılaştırma videosu için aşağıdaki Youtube videosunu izlemenizi tavsiye ederim.

Bu arada RTX2080Ti ekran kartı ilk çıktığında Founder’s Edition çıkış fiyatı 1200 $ idi. RTX3070 ekran kartının ise RTX2080Ti ile neredeyse aynı performansı veren bir yeni seri olarak 599 $ fiyatlı Founder’s Edition ile çıkışı bekleniyor. Yani bekleme sebebimiz bu 🙂 500 $ ve 1200 $ arasındaki fark çok net ve hissedilir. Fiyatları NVidia Resmi Sitesi üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Bilgisayar Fiyatları Değişimi

Peki diyeceksiniz ki, benim o kadar bütçem yok, ben o zaman beklememeli miyim? Hayır, siz de beklemelisiniz. Öncelikle RTX3060 ekran kartlarının da çıkacağı ve 399 $ yani 3000 TL civarından çıkacağı konuşuluyor. Dolayısıyla 6000 TL bütçesi olan birisinin bilgisayar almak için şu anda beklemesi öneriliyor. RTX3050 bile kulislerde konuşuluyor, ancak şu anda daha çok dedikodu halinde sözü geçiyor.

Ayrıca bu ekran kartlarının ilk çıkışı ile birlikte piyasada 500-1000 TL’lik “Özel İndirim” yoluyla fiyat esnemesi bekliyorum. Çünkü piyasalar elindeki stokları tüketmeye çalışacaktır.

Bunun dışında yine de her türlü durum için yorumlar üzerinden bana ulaşabilirsiniz. Tüm yorumlarınızı en geç 1 gün içerisinde cevaplıyorum! Yeni paylaşım butonlarıyla, yazılarımı paylaşıp arkadaşlarınızı da bilgilendirebilirsiniz.

Diğer yazılarıma da bakmak isterseniz beklerim 🙂 Aşağıda linklerini paylaşıyorum;

Herkese iyi ve sağlıklı günler dilerim.

Author: S.S.SEYMEN

5 thoughts on “Bilgisayar Fiyatları Düşüyor! Alım Zamanı Değil! (10.2020)

 1. Abi ben monster tulpar t7 v20.2 almak istiyordum. Geçen hafta 10750 liraydi bugün 12 bin lira olmuş. Stokları 14 ekimde açılıyormuş. En ufak bi kur oynamasında fiyat arttırdıkları için ailem 14 ekimde alalım diyor. 2 hafta önce de 10.300 liraydı aynı bilgisayar. 1 hafta içinde dolar arttı baya sizce alma işini kasımın ilk haftasına kadar bekletmeli miyim? Fiyatlar kesin düşer mi bu fiyat inmesi yükselmesi olaylarından hiç anlamıyorum.

 2. Monster tulpar t7 20.2 indirime girer mi sizce? Baya bi zam yaptılar sizce hakediyor mu ? Teknik servise sık gidiyor diyorlarmlok kararsız kaldım. Bu bilgisayarın özelliğinden daha kötü olmaması şartıyla 🙂 önerebilceğin 10-11.500 fiyat aralığında ürün var mı??

  1. Merhabalar. Yorumların aynı evden geldiğini düşündüğüm için son yoruma cevap veriyorum 🙂
   Ne yazıkki aslında monsternotebook “zam yapıyor” diyemem, aslında aldıkları parçalar sizin de dediğiniz gibi dolara bağlı olarak pahalandığı için, ellerindeki stok bitip tekrar sipariş açtıklarında fiyatı da yükseltmek zorunda kalıyorlar.
   Size şu anda alternatif fiyat olarak bir tek Hepsiburada’da geçici indirimde gördüğüm HP Omen 15-EK0000NT ürününü önerebilirim(11399 TL) ki bu ürün de sadece daha ucuz görünüyor. Sizin beğendiğiniz Tulpar serisi küçük fiyat farkına rağmen çok daha iyi.
   Fiyatlara gelirsek, masaüstünde indirim beklesem de aynı şeyi laptoplarda söyleyemiyorum ne yazıkki. Beklerseniz yalnızca daha yeni ekran kartlı bir laptop alabilirsiniz ama indirimin çok büyük olacağını sanmıyorum ne yazıkki. Çünkü hala GTX1060 ekran kartlı laptoplar bile pahalı satılmakta.

   1. Abi monsterda 12K ya alcağım bilgisayar stoğu açıldı. Ama kendi sitesinden açmadılar. Hepsiburada ki mağazasından açtılar. Bu biraz beni işkillendirdi. Sizce bekleyim mi alıyım mı? 11.11 de geçen sene indirim yapmış ve bu bilgisayarın kendi sitesinde daha ön sipariş tarihi bile verilmemiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir