Aldığım Bilgisayar Bozuk Çıkarsa Ne Gibi Haklarım Var?

Aldığım bilgisayar bozuk

İletişimden en sık aldığım mesajlardan birisi de “Aldığım Bilgisayar Bozuk Çıkarsa Ne Gibi Haklarım Var?” sorusu. Bu gönderiyi bu soruyu cevaplamak için değerli arkadaşım Av. Mustafa Yolcu’nun yardımına başvurdum.

Aman nerede benim karşıma çıkar demeyin; aldığınız bilgisayar bozuk çıkabilir, bir parçası kusurlu çıkabilir veya tam olarak sitede gösterdikleri gibi çıkmayabilir. İnternet dünyasından bir sürü teknolojik alet aldığımız bu devirde bu gönderi, haklarınızı bilmeniz adına sizin için çok önemli. Neyse, bu kısma kadar ben konuştum… Şimdi bırakıyorum Mustafa Bey aldığım bilgisayar bozuk çıkarsa ne yapmam lazım Hukuk diliyle konuşsun 🙂

1- Bozuk Bilgisayara İlişkin Seçimlik Haklarınız

Bilgisayarın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda satılanı iade ederek ödemiş olduğunuz bedelin iadesini isteme, eksiklik oranında ödemiş olduğunuz bedelden indirim/iade isteme, aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme veya mümkün ise satılanın ayıpsız bir hali ile değiştirilmesini isteme seçimlik haklarına sahipsiniz.

2- İnternet Üzerinden Satın Almanız Durumunda Cayma Hakkınız

İnternet üzerinden bilgisayar satın almanız durumunda, satıcı ve alıcı (bu durumda tüketici olan siz) farklı lokasyonlarda bulundukları ve uzaktan pazarlama yöntemleri kullanıldığı için bu durumda yapılan sözleşmeye “mesafeli satış sözleşmesi” adı veriliyor.

Mesafeli satış sözleşmelerinin kurulması durumunda tüketicilerin herhangi bir gerekçe göstermeksizin 14 gün içerisinde herhangi bir gerekçe göstermeksizin cayma hakkı bulunmaktadır. (Mad. 48) Bu arada önemle belirtmek gerekir ki satıcının sizi cayma hakkına yönelik olarak ön bilgilendirme formu kapsamında aydınlatmak ile yükümlüdür. Aksi durumda söz konusu 14 günlük süre sınırına tabii olmaksızın cayma hakkınızı kullanabilirsiniz.

Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği’nde ise cayma hakkının kötüye kullanılmasının önüne geçebilmek adına bu hakkın kullanılamayacağı ürünler sayılmıştır (Mad. 14.). Söz konusu ürünler arasında; “malın tesliminden sonra ambalaj, bant, mühür, paket gibi koruyucu unsurları açılmış olması halinde maddi ortamda sunulan kitap, dijital içerik ve bilgisayar sarf malzemeleri” ile “elektronik ortamda anında ifa edilen hizmetler veya tüketiciye anında teslim edilen fiziksel olmayan mallar” bilgisayar ürün veya hizmetine ilişkin karşınıza çıkabilir. Cayma hakkına ilişkin daha fazla bilgi için buradan ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

3- Altı (6) Aylık İspat Süresi

Sıklıkla karşılaşılabilecek bir başka husus ise cihazı teslim almış olduğunuz tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıp/eksik veya bozuklukların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir. (Md. 10)

4- Garanti Kapsamındaki Haklarınız

Satın aldığınız bilgisayarda garanti süresi içerisinde meydana gelebilecek ayıp veya eksikliklerden satıcı sorumlu olacaktır.

 Garanti süresi; bilgisayarın size teslim tarihinden itibaren başlar ve en az iki yıl sürmelidir. Ürünü garanti kapsamında tamir olması için yetkili servise teslim etmeniz durumunda, yetkili serviste geçen süre ise sizin garanti sürenize eklenir!

Ayrıca ürün yetkili servisi kapsamında geçen süre Satış Sonrası Hizmetler Yönetmeliği kapsamında belirtilen süreleri aşamaz. Bilgisayar ve ilgili ürünlerin bir kısmına ilişkin azami süreleri aşağıda listeledik.

BİLGİSAYARLAR                                              20 İŞ GÜNÜ

TABLETLER                                                      20 İŞ GÜNÜ

MOUSELAR                                                       20 İŞ GÜNÜ

MONİTÖRLER                                                   20 İŞ GÜNÜ

YAZICILAR                                                         20 İŞ GÜNÜ

TARAYICILAR                                                    20 İŞ GÜNÜ

SES KAYIT CİHAZLARI                                    20 İŞ GÜNÜ

KLAVYELER                                                      20 İŞ GÜNÜ

HARİCİ DİSK ÜNİTELERİ                                20 İŞ GÜNÜ

BİLGİSAYAR KAMERALARI                           20 İŞ GÜNÜ

OYUN KONSOLLARI                                        20 İŞ GÜNÜ

İŞLEMCİLER                                                       20 İŞ GÜNÜ

KART OKUYUCULAR                                       20 İŞ GÜNÜ

AĞ GÜVENLİK CİHAZLARI                            20 İŞ GÜNÜ

HARD DİSKLER                                                 20 İŞ GÜNÜ

ANAKARTLAR                                                   20 İŞ GÜNÜ

KİTAP OKUYUCULAR                                      20 İŞ GÜNÜ

DİJİTAL FOTOGRAF ÇERÇEVELERİ              20 İŞ GÜNÜ

SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜKLERİ                 20 İŞ GÜNÜ

BELLEKLER                                                         20 İŞ GÜNÜ

EKRAN KARTLARI                                             20 İŞ GÜNÜ

LAPTOP SOĞUTUCULARI                              20 İŞ GÜNÜ

AKILLI KALEMLER                                             20 İŞ GÜNÜ

5- Satıcı Haklarınıza Yönelik Taleplerinizi Reddediyorsa Ne Yapabilirsiniz?

Yukarıda özetle açıkladığımız haklarınıza ilişkin taleplerinizin satıcı tarafından yerine getirilmemesi durumunda ise çok kolay bir şekilde Tüketici Hakem Heyeti başvurusu gerçekleştirebilirsiniz. Hakem heyeti başvurusunu tamamen internet üzerinden ücretsiz bir şekilde nasıl yapıldığına dair yazımız için buraya tıklayabilirsiniz.

Av. Mustafa Yolcu

Efes Hukuk Bürosu

Sonsöz

Sözü tekrar ben (Serdar) alıyorum. Arkadaşlar biliyorsunuz size bilgisayar, televizyon, telefon vs. önerileri yapıyorum. Yine aynı zamanda daha ucuz olduğu için de bir çoğunu internetten alıyorsunuz. Ne kadar bu yazıda aldığım bilgisayar bozuk çıkarsa konsepti üzerinden konuyu incelesek de, bu konu tüm bu teknolojik aletler için geçerlidir. Haklarınızı bilin, mağdur olmayın! 🙂

Diğer konularıma da göz atmak isterseniz diye aşağıda linkleri paylaşıyorum;

Hepinize sağlıklı ve iyi günler diliyorum.

Author: S.S.SEYMEN

2 thoughts on “Aldığım Bilgisayar Bozuk Çıkarsa Ne Gibi Haklarım Var?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir