Bilgisayar Toplama Siteleri Fiyat Kıyaslama (Nisan 2020)

Herkese merhabalar, bugünkü konumuz Bilgisayar Toplama Siteleri olan Vatan Bilgisayar, Teknobiyotik ve İtopya’nın fiyat karşılaştırılması üzerine olacaktır. Umarım beğenirsiniz 🙂

Tabiki her sitede farklı ürünlerde veya ürün gruplarında indirimler olabilir ve bu sebeple bilgisayar toplayacağınızda birazdan aşağıda benim yapacağım işlemi sizin de yapmanız gerekiyor.

Ben kendi sitemde bilgisayar toplama önerileri yaparken vatan bilgisayar fiyatlarından yararlanıyorum. Çünkü vatan bilgisayarın bu üçü arasında en pahalısı olduğunu düşünüyorum. Onların fiyatlarını vererek, sizlere söylediğimden fazla bir maliyet çıkmamasını garanti altına almaya çalışıyorum.

Peki acaba haklı mıyım? 🙂

Hiç bir siteye herhangi bir yakınlığım yok ve bunu gösterebilmek adına aşağıda, daha önceden blogum üzerinden önermiş olduğum, 4000TL, 6000TL ve 8000TL‘ lik kurulumlarım üzerinden bu araştırmayı yapacağım. Bakalım hangi bilgisayar toplama siteleri daha hesaplı?

1- 4000TL’lik Kurulum için Bilgisayar Toplama Siteleri

Vatan Bilgisayar

Teknobiyotik

İtopya

Vatan Bilgisayar 4.360,00 TL, Teknobiyotik 4.014,51 TL ve İtopya 4.356,16 TL fiyatları ile öne çıkmaktadır.

Belirtmeliyim ki, bu siteler bir çok üründe farklı markalar kullanıyorlar ve bu sebeple de fiyatlarda beklenmedik oynamalar olabiliyor. Ayrıca İtopya’ yı da normal fiyatının 4056,16 TL olduğunu düşünerek değerlendireceğim. Çünkü aynı işlemciyi bulamadığım için bir üst işlemciyi seçtim ve 300 TL fark yarattı.

Sitelere bakınca bu fiyat bandında şunu görebiliyorum, Teknobiyotik ve İtopya daha ucuz olan malzemelerde de seçenekler sunuyor ve aslında kesenize hitap ediyor. Ancak daha güvenilir ve tanıdık markalar almak isterseniz bu konu size kalmış tabi ki. Malzemelerin tek tek fiyat karşılaştırmalarını da en alt kısımda yapacağım.

Sonuç olarak gördüğüm kadarıyla 4.000 TL bandında Teknobiyotik ve İtopya 300 TL’ ye yakın ucuzluk sağlıyor Vatan Bilgisayar’ a göre. Şimdi gelin 6.000 TL bandını inceleyelim.

2- 6000TL’lik Kurulum

Vatan Bilgisayar

Teknobiyotik

İtopya

6000TL bandında Vatan Bilgisayar 6.248,00 TL, Teknobiyotik 6.690,71 TL ve İtopya 6.325,46 TL fiyatları ile öne çıkmaktadır.

Ancak, daha önceden önerdiğim Ryzen 7 2700 işlemci 3 sitede de stoklarda kalmamıştı. Bu sebeple 3 yeni işlemci ekledim. Teknobiyotik’te eklediğim fiyat olarak muadiliydi, İtopya’da ve Vatan’da eklediklerim ise 200 TL kadar daha ucuz modellerdi. Bu sebeple Vatan fiyatını 6.448,00 TL, İtopya fiyatını da 6.525,46 TL olarak düşünüyoruz.

Aslında çok da beklemediğim bir şey oldu ve 6.000,00 TL bandına çıktığımızda Vatan Bilgisayar; İtopya ve Teknobiyotik’ e göre daha ucuz kaldı. Dediğim gibi, bunun malzeme bazında sebeplerini en sonda inceleyeceğim. Ancak, bu turun kazananı Vatan oluyor 🙂

8.000 TL bandına geçelim.

3- 8000TL’lik Kurulum

Vatan Bilgisayar

Teknobiyotik

İtopya

8000TL bandında Vatan Bilgisayar 8.146,00 TL, Teknobiyotik 7.812,23 TL ve İtopya 7.803,54 TL fiyatları ile öne çıkmaktadır. Ancak bu bölümde Teknobiyotik beni gerçekten hayal kırıklığına uğrattı ve fiyatlarının düşük olmasının sebebi ürün gamındaki yetersizlik.

Teknobiyotik’te sepette toplama yaparken ana kartı ve RAM’lari 3600 MHz’e dahi çıkaramadım. Çünkü AMD serisi işlemcilerle uyumlu yüksek frekanslı ana kartlarda gerçekten fahiş fiyatlar var. Eğer hakkı ile bu grubu toplayabilseydim en az 500 TL fazla olurdu Teknobiyotik ve bu sebeple onların fiyatını 8.312,23 TL kabul edeceğim.

Bu grupta İtopya’ yı açık ara çok beğendim. Hem gerçekten bir sürü ürün sunması, hem de bunları Vatan’dan yine yaklaşık olarak 300 TL daha ucuza sunması benim hoşuma gitti.

4- Sonuç / Ekipman Fiyatı Karşılaştırma

İncelediğimiz 3 bantta da farklılıklar olmasına rağmen ben İtopya’ nın fiyatlarını beğendim. Ancak gerçekten ürün yelpazesinde Teknobiyotik’in sunduğu çeşitlilik de hoşuma gitti. Dolayısıyla, bu konudan sonra sanırım Vatan ile birlikte Teknobiyotik’i ve az da olsa İtopya’yı da kullanabilirim 🙂

Neyse, tarafsız bir şekilde ürün fiyatlarını incelemeye geçelim. Tüm gruplarda kesin olarak ekran kartları bulunduğu için onları karşılaştıralım.

4000TL bandındaki GTX1650 ekran kartı için;

 • Vatan Bilgisayar : 1.474 TL
 • Teknobiyotik : 1.148 TL
 • İtopya : 1.229 TL

6000TL bandındaki GTX1660ti ekran kartı için;

 • Vatan Bilgisayar : 2.390 TL
 • Teknobiyotik : 2.826 TL
 • İtopya : 2.449 TL

8000TL bandındaki RTX2060 Super ekran kartı için;

 • Vatan Bilgisayar : 3.642 TL
 • Teknobiyotik : 3.217 TL
 • İtopya : 3.459 TL

Fiyatlar gerçekten tam olarak tutarlı değil ve bu sebeple de karşılaştırma yapamıyorum. Ama 3 ekran kartını da bunlardan aldığımızı düşünürsek total fiyatlar;

 • Vatan Bilgisayar : 7.506 TL
 • Teknobiyotik : 7.191 TL
 • İtopya : 7.137 TL

çıkıyor. Yani arkadaşlar, ilk etapta 4000TL’lik kurulumu incelerken söylediğimiz Vatan’ ın diğerlerinden 300-400 TL pahalı olması durumu hala geçerlidir.

Bu inceleme sonucunda ben belli bir sonuca varamıyorum. Sanırım istediğim OEM parçaları hangi sitede varsa o site ile devam edeceğim, üçü de eşit gibi duruyor. Sizler ne düşünüyorsunuz? Yorum kısmında düşüncelerinizi belirtirseniz sevinirim.

Bu arada aşağıdaki yazılarımı incelemek isteyebilirsiniz;

Sağlıcakla kalın, iyi günler.

Author: S.S.SEYMEN

8 thoughts on “Bilgisayar Toplama Siteleri Fiyat Kıyaslama (Nisan 2020)

 1. Merhabalar, ben yeni bir bilgisayar arayışı içindeyim fakat ne yapacağıma bir türlü karar veremedim. Genel anlamda oyun ve okul için kullanacağım bilgisayarı, elimde bir monitör var ve iyi bir kasa alıp onunla kullanmak veya yine iyi bir laptop almak arasındayım. Kararsızlığımdaki en büyük sıkıntı kredi kartımın olmaması ve peşin ödemede sıkıntı yaşayacak olmam. Bu yüzden bende kasa toplamayı düşünmeye başladım fakat bilgisayar sistemleri hakkında çok az bilgiliyim ve ne yapacağımı bilemiyorum. Para biriktirip laptop mu almalıyım sizce yoksa kasa mı toplamalıyım?

  1. Nur Hanım Merhabalar,

   Direkt olarak soracağım soru şu olur. Okul için kullanacaksanız bu bilgisayarı okula da götürecek misiniz? Çünkü eğer götürecekseniz, masaüstü seçeneği kafadan eleniyor. Yok hayır götürmeyecekseniz de, ikinci soru, bu bilgisayarı sürekli olarak sabit bir yerde kullanmak sizin için sorun mu? Eğer sorun değilse, tebrikler, siz bir masaüstü kullanıcısı olabilirsiniz 🙂

   Her türlü size masaüstü toplamayı tavsiye ederim. Ama eğer laptop almaya karar verirseniz de, bütçenize göre yardımcı olmaya çalışırım.

   Bütçe konusunda da tavsiyem, en azından 4000 TL’niz olmadan oyun bilgisayarı almaya kalkışmamanız. Çünkü 4000TL ve üstünde alacağınız bir bilgisayar size ancak bir kaç sene efektif olarak kullanabilme şansı tanıyacaktır.

   Başka bir sorunuz olursa beklerim.

   1. Sanırım masaüstü alacağım. Fakat burada da bir sorun başlıyor çünkü dediğim gibi sistemler vs hakkında çok az bilgim var. 7000-7500 civarı bir bilgisayar oluşturma şansınız var mı acaba? Far Cry, Assasins Creed gibi oyunları sorunsuz çalıştırabilecek bir bilgisayar istiyorum.

 2. Çok teşekkürler yardımcı olduğunuz için gerçekten işin içinden kaç gündür çıkamıyordum çok sağolun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.