Vakit Geçirmelik En Güzel PC Oyunları (Nisan 2020)

Herkese merhabalar, bu yazımda hepimizin karantinada olduğu bu günlerde vakit geçirebileceğiniz en güzel PC oyunları listesini oluşturdum. Ufak açıklamalarla da destekleyeceğim.

Tabiki bir çok oyun çeşidi var ama ben size daha çok vakit geçirmenizi kolaylaştıracak ve devamlı olacak oyunları tavsiye edeceğim. Herkesin önerdiği gibi PES2020/FIFA2020 gibi oyunları da önerebilirdim ama bilineni yazmama pek de gerek yok. Önerdiğim oyunlar en az 1 hafta en çok ise ucu açık süreli oyunlardır 🙂

Aşağıda incelemeye başlayalım;

1- War Commander

Bu oyunun orijinal adresi www.kixeye.com ‘dur ancak Facebook oyunlarında da vardır ve Facebook adresinizi bağlayabilirsiniz. Benim bu oyun sayesinde dünyanın her yerinden arkadaşım var ve dile kolay belki 7-8 senedir oynuyorum.

Oyun strateji türünde bir oyundur. Eğer bilenleriniz varsa “Red Alert” veya “Command&Conquer” serileri vs. gibi düşünebilirsiniz. Oyunun grafik özellikleri ve stratejik özellikleri web tabanlı bir oyuna göre oldukça yüksek ve diğer web tabanlı oyunlar Travian, Forge of Empires vs. gibi savaşlar kağıt üzerinde değil. Üniteleri gerçekten siz yönlendiriyorsunuz ve savaşı kazanmanız sizin becerinize bağlı.

Görmekte olduğunuz fotoğraf benim oyundaki base yerleşimimdir. Bir ana binanız, bir sürü üretim binanız vs. ve savunma platformlarınız var. Karşılıklı(PvP) ve bilgisayara karşı savaşabiliyorsunuz. Grafikleri yüksek olmasına rağmen ortalama bir bilgisayar ve iyi bir internet bağlantısı ile oyunu rahatça oynayabilirsiniz.

Bu oyuna günde 15dk da ayırabilirsiniz tüm gününüzü de. Zira çok büyük bir camia bu oyunu oynuyor, Facebook sayfaları ve chatleri var ve sürekli aktif birilerini buluyorsunuz. Bu oyun sayesinde kazandığım İskoçyalı ve Kanadalı yakın arkadaşlarıma buradan selam olsun(Ne kadar anlamasalar da :)).

2- Total War Serileri

Yukarda gördüğünüz görüntü şu anda oynamakta olduğum Medieval II Total War oyununa aittir. Gerçekten bu seri en güzel PC oyunları listesi yapacak olsam da ilk 3’ümde yer alır. Yaklaşık son 4 gündür oynuyorum ve haritadan görebileceğiniz üzere daha ancak Avrupa’nın yarısını fethedebildim. Bu oynadığım senaryo İngiltere senaryosu ve oynayabileceğiniz bir sürü farklı ülke var, yanlış hatırlamıyorsam Türkler de dahil 20 küsür devlet var.

Ufak bir hesapla ben bu oyunu 7-8 günde bitirsem 20 farklı devletle 5 ay yapar. Kaldı ki Medieval II Total War oynuyor olsam da, benim hala en sevdiğim Total War oyunu Rome II’dir. Şu anda elimde iyi bir laptop olmadığı için bu seriyi oynuyorum. Bundan sonra da Empire Total War’ a geçip Osmanlı Devleti ile devam edeceğim.

Oyun gerçek zamanlı strateji olarak geçiyor ve şehirlerdeki yapım işleri, asker üretimi, tüccarlar, din adamları, diplomatlar, vs. herkesi siz yönetiyorsunuz. Fragman’ ına buradan ulaşabilirsiniz.

3- Truck Simulators / Euro Truck Simulator 2

Yılların eskimeyen oyunları, tır simulatörleri… Eğer biraz olsun tır sürmeyi ve krallık kurma oyunu tarzı şeyleri seviyorsanız bu oyun da size göre olacaktır.

İlk başta sözleşmeli olarak başkalarının tırını sürmeye başlıyorsunuz. Zaman geçtikçe paranızı biriktiriyorsunuz, kendi tırınızı alıyorsunuz ve daha çok para kazanmaya başlıyorsunuz. Daha da büyüyünce kendinize şoför arkadaşlar buluyorsunuz ve daha da para kazanmaya başlıyorsunuz.

Yeni garajlar alıyorsunuz, büyüyorsunuz ve büyüyorsunuz… Euro Truck Simulator 2, en çok DLC çıkarılan oyunlardan birisi oldu ve Trakya genişleme paketinde Türkiye’ye de gelebiliyorsunuz. Hatta fan yapımı modlarda tüm Türkiye’yi de yapmışlar, onları da deneyebilirsiniz 🙂

4- Mass Effect Serisi

Arkadaşlar Mass Effect oyunu gerçekten benim kişisel önerilerimden birisi. Çünkü öyle güzel bir dünyası ve kurgusu var ki hayran kalırsınız. Bu oyundan hoşlanmanız için gereken şeyler; aksiyon tipi oyun sevmeniz, uzaylı sevmeniz, diyalog sevmeniz ve fantastik hikayeler sevmeniz.

Mass Effect dünyasında insanlar uzaylılarla karşılaşıyorlar ve artık galaksi herkesin birbirini tanıdığı ve birbiriyle denge içersinde yaşadığı bir hale bürünüyor. Siz de bir gemi komutanısınız ve hikaye dahilinde hem kahramanca işler üstleniyorsunuz hem de zor kararlar veriyorsunuz.

Oyunu çekici yapan şey ise şu; diyalog ağırlıklı bir oyun oynamak isteyip silahlı savaşları minimuma indirip yalnızca dünyaları keşfedebiliyorsunuz ya da tam tersini yapabiliyorsunuz. Ben oldum olası hikayesini sevmişimdir.

Seri 4 oyundan oluşuyor. İlk 3 oyunda aynı karakter ile oynuyorsunuz ve verdiğiniz kararlar oyunlar arası bile olmak üzere birbirini bağlıyor ve geleceğinizi değiştiriyor. Bir sürü farklı olasılıkla hareket edebileceğiniz bir oyundasınız!

4. oyun Andromeda ise gerçekten editörlerin, olabildiğince ilk 3 oyuna bağlantılı olarak göstererek yaptığı güzel bir devam oyunu. Ama ilk 3 oyunu hiçbir şeye değişmem 🙂

5- Mount&Blade Serileri

Hiç gerçekten direkt olarak savaş alanında olmak istediniz mi? Eğer istediyseniz ve Mount&Blade ile karşılaşmadıysanız gerçekten ama gerçekten yazık olmuş. O kadar güzel, o kadar akıcı bir oyun ki inanamazsınız. Benim tek olumsuz yorumum oyundaki uydurma isimler (:

Eğer biliyorsanız, Skyrim usulü ama orta çağda geçen bir oyun gibi düşünebilirsiniz. Yeni kılıçlar, yeni kalkanlar, yemekler topluyorsunuz, ordunuza bakıyorsunuz ve savaşçılık yeteneklerinizi arttırıyorsunuz. Arttırdıkça da çok daha iyi savaşıyorsunuz.

Sıfırdan bir krallık yaratmanın ve altınızdaki kontları ve şehirleri yönetmenin zorluğuna varırken çok eğleneceksiniz. Bu da gerçekten uzuun bir süre sizi oyalayacak ve bu sebeple bu dönemde önerilebilecek en güzel PC oyunları listesinde

Sonsöz

İşin güzel tarafı ise, tüm bu oyunları ortalama bir bilgisayar ile oynayabilmeniz. Yine de eğer ihtiyacınız olursa diye sizlere kendi sitemden bilgisayar kurulumları ve seçimlerimi aşağıda iletiyorum;

Hepinize iyi günler dilerim.

Author: S.S.SEYMEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir