6000 TL’ye Oyun Bilgisayarı Toplamak (Mayıs 2020)

11000 TL Gaming Desktop

Tekrar merhabalar, fark ettim ki 6000 TL bandını biraz boşlamışım ve Ocak’tan beri paylaşmamışım 🙂 O yüzden güncel 6000 TL’ye Oyun Bilgisayarı Toplamak konusunu sizlere sunarım.

Takdir etmek gerekir ki, her geçen saat döviz kuru değişiyor ve bağlı olarak parça fiyatları da değişiyor. O yüzden Ocak’ta önerdiğim ile şimdi önerdiğim birbiriyle aynı da olabilir, çok farklı da olabilir. İnanın tam da bu yüzden yeni konu yayınlarken eski konuya bakmıyorum bile.

BİLGİ! Bilgisayarımız performans veya oyun bilgisayarı toplamak amacıyla düzenlendiği için en yüksek fiyat tabi ki ekran kartı için harcanmaktadır. Sizlere de bilgisayar toplama konusunda yardımcı olması adına belirtmek isterim ki, eğer bu tarz bir bilgisayar topluyorsanız, ekran kartına paranın yaklaşık %40’ını harcamanız gerekmektedir.

İşlemcilerle ilgili olarak darboğaz yapma olasılığı gibi bir endişeniz varsa işlemci kodunu ve ekran kartını birlikte Youtube’a yazarak uyumunu inceleyebilirsiniz. Ancak benim işlemcim bu gönderidekinden daha kötü ve ekran kartım da daha iyi olmasına rağmen hiçbir zaman problem yaşamadım 🙂

İLGİLİ GÖNDERİLER! Eğer bilgisayarınızı baştan aşağıya kendiniz oluşturmak istiyorsanız “Bilgisayar Nasıl Toplanır? Nelere Dikkat Edilmelidir?” ve “Bilgisayar Toplamak: En Ucuza > En İyisi” yazılarımı, monitör alışverişiniz için “2000TL ile Alınabilecek En İyi PC Monitör” yazımı ve daha farklı bütçelerle bilgisayar alışverişi için de “4.000 TL’ye Oyun Bilgisayarı Toplama“, “5000 TL Bilgisayar Önerisi” ve “8000 TL’ye Oyun Bilgisayarı Toplama” yazılarımı inceleyebilirsiniz.

Seçtiğimiz kurulumda AMD Ryzen 5 2600 ve MSI GeForce GTX1660 Super var ki, şu anda piyasadaki bütün oyunları rahat bir şekilde oynayabilirsiniz. Bilmeyenler için belirteyim, GTX1660 ile GTX1660 Super, aynı ekran kartları değillerdir ve hatta aralarında performans açısından büyük bir fark vardır. Tabiki Super daha iyisi bu arada.

3200MHz RAM’iniz ve M.2 SSD diskiniz ile de hiçbir zaman RAM veya disk hızı sebebiyle problem yaşamayacaksınız. Neyse, bu kadar reklam yeter 🙂 O zaman parçalarımızı ve kurulumumuzu aşağıda paylaşalım;

6000 TL’ye Oyun Bilgisayarı Toplamak için Gerekli Parçalar

Fark ettim ki, bazı Vatan Bilgisayar kurulumlarımın resimleri takipçilerim tarafından görülemeyebiliyor. O yüzden sizlerle parçaların linklerini paylaşacağım;

Ve toplamda 6005,00 TL yapıyor. Dolayısıyla bence başlıktaki taahhütümü yerine getirdim.

Peki o zaman, aklıma geldi, araştırdım, bugünkü yazımda sizler için görsel tanıtım sunacağım. Bahsettiğim işlemci ve ekran kartının birlikte nasıl çalıştığına bir aşağıdaki linkteki videolardan bir bakın bakalım;

Gördüğünüz gibi, Read Dead Redemption II gibi bir oyunda bile Ultra’da 45 FPS civarı ortalama alıyorsunuz. Dolayısıyla da 6.000 TL’ye efsane bir bilgisayar toplamış oluyorsunuz.

Bunun bir üstüne çıkmak isterseniz, tavsiyem ekran kartını RTX2060’a yükseltmeniz olur, ki bu da size 800-900 TL’ye yakın bir ek masraf oluşturur. Ancak, 7.000 TL için bakıyor olsaydım, ben öyle yapardım.

Sevgili dostlar, yukarıda da belirttiğim üzere 4.000TL ve 8.000TL üzerine de bilgisayar kurulumlarını sitemde paylaşmış durumdayım. Ancak, başka bütçeleriniz için de yorum yazmaktan çekinmeyin. Takipçilerim bilir, yorumunuzu en geç 1 gün içerisinde cevaplıyorum.

Başka yazılarıma da göz atmanızı tavsiye ederim;

Herkese iyi günler dilerim.

Author: S.S.SEYMEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir