Akıllı Telefon Nasıl Seçilir? (Temmuz 2019)

Herkese merhabalar. Bildiğiniz gibi akıllı telefon piyasası ülkemizde de çok büyük bir piyasa olduğu için bugün yazımızda herkesin aklına sıklıkla gelebilecek akıllı telefon nasıl seçilir konusunu işleyeceğiz.

Günümüz dünyasında, özellikle sürekli yeni yeni modeller çıkarken alacağımız telefon nasıl uzun soluklu olacak? Nelere dikkat etmeliyiz veya hangi özellikler kısa ömürlü, hangi özellikler uzun ömürlü? Bu sorulara yazımıza devam ettikçe cevaplar bulacaksınız.

Aşağıdaki aşamaların hepsini teker teker notlar alarak geçerseniz size özel akıllı telefon nasıl seçilir filtrenizi oluşturacaksınız. Şimdi madde madde devam edelim;

1- İşletim Sisteminizi Seçin

İşletim sistemi deyince hepimizin aklına iOS ve Android işletim sistemleri geliyor. iOS Apple işletim sistemi, Android ise diğerleri desek yeridir sanırım. Nokia Windows ile birlikte yeni bir sayfa açmaya çalıştı ancak çok da başarılı olduğu söylenemez. Aynı şekilde Amerika’nın Huawei’ye savaş açması sebebiyle, bu grubun da çok yakında kendine has bir işletim sistemi duyuracağını öngörüyorum.

1.1- Apple iOS İşletim Sistemi

Linux tabanlı bir işletim sistemi olan iOS’ un en önemli özelliği güvenliğidir. Zira kapalı bir sistem olması sebebiyle saldırılara karşı daha güvenli bir ortam sağlamaktadır.

Bu işletim sistemi adından da anlaşılacağı üzere Apple’ın iPhone, iPad ve iPod ürünlerinde kullanılmaktadır. Anında güncelleme ve iki önceki seriye kadar güncelleme özellikleri de iOS işletim sisteminin artıları arasındadır.

Android’e göre artıları;

  • kullanım kolaylığı
  • hızlılığı
  • stabil ve optimize oluşu

Android’e göre eksileri;

  • Veri aktarımı, dosya indirme gibi konularda sizi yarı yolda bırakacaktır.
  • Telefon üzerindeki hakimiyetiniz daha azdır, Apple’ın belirlediği özelliklerle telefonu kabul etmelisiniz.

1.2- Google Android İşletim Sistemi

Android işletim sisteminin de tabanı Linux olmakla beraber avantajı, yazılımcılara daha fazla serbest alan sağlamasıdır. Açık kaynak kodu kullanımı çok yüksek oranda olup, tabi ki yine de geliştiriciler tarafından küçük bir kısmı kapalı olarak tutulmaktadır.

Kullanım alanına değinmemize bile gerek yok diye düşünüyorum. Zira, Apple ve Nokia dışında tüm telefonlar Android işletim sistemi kullanmaktadır.

iOS kısmında ikisini genel olarak karşılaştırdık ama aslında androidin en büyük artıları; geniş seçim yelpazesi, her kesime hitap eden fiyat aralığı ve daha çok ücretsiz uygulama varlığıdır.

2- Fiyat Skalasını Belirleyin

İşletim sistemi seçimi kısmında bahsettiklerim bu başlıkta da sizin için çok önemli olacaktır. Çünkü, Apple’da fiyat skalası Apple tarafından belirleniyor ancak Android için aynı şey söylenemez. Özellikle düşük bütçeli alımlarınızda Apple markasına yönelmeniz mümkün görünmüyor. Ben de zaten fiyatlı önerilerime Apple markasını katmıyor ve önerilerimi android sistemler üzerinden yapıyorum. Önerilerimi aşağıdaki sayfalarımda bulabilirsiniz;

Farklı fiyat skalalarında farklı markalara yönelmeniz gerektiğini göreceksiniz.

3- Kullandığınız Uygulamaları Göz Ardı Etmeyin, Kullanmak İstediğiniz Uygulamaları Belirleyin

Yani söylemek istediğim şu ki, şu anda android işletim sistemli bir telefon kullanıyorsanız ve Apple’da karşılığı olmayan uygulamaları sıklıkla kullanıyorsanız Apple’a geçmeden önce bir kere daha düşünmelisiniz. Aynı şey tabiki de Apple kullanıyorsanız, android sistemine geçmek için de geçerlidir. Satın aldığınız VIP, Pro vb. hesaplarınızı kaybetmek istemezsiniz sonuçta 🙂

Akıllı telefon nasıl seçilir sorusunun önemli cevaplarından birisi de ihtiyacınız olan uygulamalar olacaktır. Örneğin Google Maps’i, Google Drive’ı vs. çok sıklıkla kullanmaktaysanız siz zaten doğal olarak Android’e yönelmelisiniz. Aynı şekilde iTunes ve Siri vs. kullanımını çok seviyorsanız da iOS’ a yönelmelisiniz.

4- Ekran Boyutunuzu Seçin

Gerçekten de günümüzde ekran boyutu konusu en önemli konulardan birisidir. Çünkü, normalde bilgisayarda görüntülenen programları ve siteleri telefonda görüntülerken haliyle küçülmesi de istenmiyor. Bu durumda da zaten büyük ekranlı 6” ve üstü telefonlara yönelmek gerekiyor.

Bu konuda genel bir öneri yapmak mümkün değil çünkü bu konu kişinin zevkine de fazlasıyla bağlı. Ancak ben her zaman telefonda büyük ekranlı kullanma ve tablet ihtiyacını ortadan kaldırma taraftarıyım 🙂

5- İşletim Sisteminin Versiyonu Seçin

Bu konuya kullanılacak uygulamalarınız sebebiyle dikkat etmeniz gerekmektedir. Bazı uygulamalar son versiyonuna yükseltilmeden çalışmamakta ve bazen de son versiyonları yalnızca işletim sisteminin son versiyonu için hazırlamaktadır. Bu sebeple, seçeceğiniz telefonun şu anda en son kullanılan android sürümlerinden birine sahip olduğundan emin olunuz.

Şahsi tavsiyem en son duyurulan 3 versiyonun altında kalan telefonlara yönelmemeniz üzerine olacaktır.

6- Bellek İhtiyacınızı Belirleyin

Yine öncelikle bu konuya şu sebeple değiniyorum, günümüzde çekilen fotoğraf ve videoların kalitesini düşünürsek 32GB bellekli telefonların belleği yok desek yeridir. Başlangıç bellek miktarı 64GB olarak belirlenmelidir.

Burada şunu belirtmeliyim ki ben 256GB dahili hafızalı telefon kullanmaktayım. Çünkü ben telefonumda PDF ve DWG formatlarında çizimler tutup, şantiye sahalarında dizayn kontrolü yapmaktayım ve yapılan işlerin düzenli olarak resimlerini çekmekteyim. Eğer sizin bu tarz bir ihtiyacınız yoksa 256GB 2-3 yılda dolduramayacağınız bir miktar olacaktır.

7- Kamera Kalitesini/Miktarını Belirleyin

Günümüzde akıllı telefonlar bildiğimiz eski telefon özelliklerinden çıktı ve bir kaç elektronik üründe olan özellikleri yakaladığımız cihazlara dönüştü. Bunlardan birisi de fotoğraf makinesi. Özellikle Samsung ve Huawei’ nin son model telefonlarının optik zoom ve fotoğraf kalitesi konusunda geldiği nokta muazzam.

Seçeceğiniz telefonda arka kameranın en az 2 adet olması, fotoğraflarınızın çağ atlamasını sağlayacaktır. Hatta belirtmek isterim ki şu anda bazı modellerde 3 adet arka kamera kullanılmaktadır.

Ayrıca, kameraların kalitesine bakarken megapiksel değerlerinin yüksek olması her zaman kameranın kalitesini yansıtmaz. Bu sebeple kameralarla ilgili kullanıcı yorumlarına ve Youtube gibi sitelerde yapılan incelemelere bakmanızı tavsiye ederim.

8- Karşılaştırma Sitelerinden Yardım Alın

Akıllı telefon nasıl seçilir sorunuza bir cevap da karşılaştırma siteleridir. Bu konuda gerçekten sizlere tahmin edemediğiniz kadar yardımcı olabilirler. Bir tek şunu bilmelisiniz ki benim uyguladığım yöntem, onların kullandığı yöntem veya bir başka sitenin telefonları değerlendirme yöntemi farklı olacaktır. Benim sizlere güvenilir olarak önerebileceğim Türk web sitesi Epey olacaktır.

“Akıllı telefon nasıl seçilir?” yazımızın artık sonuna gelmekteyiz. Naçizane bilgilerimi sizlere sunuyor ve aşağıda yorumlarınızı bekliyorum. Eksik kalan kısımları belirtirseniz, her zaman yazıyı güncelleyip sizlerle daha iyi şekilde buluşturmayı tercih ederim. Bilmediğim bir konu olması hakkında da araştırıp sizlerle doğrusunu paylaşacağım konusunda da sizleri temin ederim.

Bu yazılarımı da okumak isteyebilirsiniz;

İyi günler dilerim 🙂

Author: S.S.SEYMEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir